Rotary shaft seal OAS-52X72X8-NBR
Part number : OAS-52X72X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-52X72X8-NBR  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X35X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6301-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6301-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-72 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-72
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description