Wiper seal RWS-44.45X57.15X5.28-NBR90
Part number : RWS-44.45X57.15X5.28-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RWS-44.45X57.15X5.28-NBR90  has an inner diameter of 44.45 mm, an outer diameter of 57.15 mm and a thickness of 5.28 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44.45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    57.15  MM
  • THICKNESS
    5.28  MM
  • 2ND THICKNESS
    8.89  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RWS
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    20  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description