Wiper seal RWB-63.500X72.140X5.590-NBR90
Part number : RWB-63.500X72.140X5.590-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RWB-63.500X72.140X5.590-NBR90  has an inner diameter of 63.5 mm, an outer diameter of 72.14 mm and a thickness of 5.59 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    63.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72.14  MM
  • THICKNESS
    5.59  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RWB
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description