Wiper seal RSP-60X76X7-NBR90
Part number : RSP-60X76X7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSP-60X76X7-NBR90  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 76 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-90X130X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-90X130X12-NBR
Deep groove ball bearing - 6214-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6214-SKF
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76  MM
  • THICKNESS
    7  MM
    RSP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description