Wiper seal RSP-44.45X52.39X2.50-4.20-NBR90
Part number : RSP-44.45X52.39X2.50-4.20-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSP-44.45X52.39X2.50-4.20-NBR90  has an inner diameter of 44.45 mm, an outer diameter of 52.39 mm and a thickness of 2.5 mm. It is made of NBR.
  29 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-6X13.50X5-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-6X13.50X5-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44.45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52.39  MM
  • THICKNESS
    2.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description