Wiper seal RSP-28X40X7-10-NBR90
Part number : RSP-28X40X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSP-28X40X7-10-NBR90  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - ASP-28X40X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL ASP-28X40X6-NBR
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
    RSP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    6  G
Description