Wiper seal RSE-38X46X4-7-NBR90
Part number : RSE-38X46X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-38X46X4-7-NBR90  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 46 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP3550-P20-KS KS
PAP BUSH PAP3550-P20-KS
Rod end GEEW - GE15-ES-DURBAL DURBAL
ROD END GEEW GE15-ES-DURBAL
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    46  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description