Wiper seal RSE-250X265X6.50-NBR90
Part number : RSE-250X265X6.50-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-250X265X6.50-NBR90  has an inner diameter of 250 mm, an outer diameter of 265 mm and a thickness of 6.5 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    250  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    265  MM
  • THICKNESS
    6.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    71  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description