Wiper seal RSE-23X31X4-7-NBR90
Part number : RSE-23X31X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-23X31X4-7-NBR90  has an inner diameter of 23 mm, an outer diameter of 31 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  12 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 3201-2RS-ATN9 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 3201-2RS-ATN9
Hydraulic seal - UT-50X60X7-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UT-50X60X7-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    23  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    31  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description