Wiper seal RSB-70X86X9.50-PTFE
Part number : RSB-70X86X9.500-BRN90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSB-70X86X9.50-PTFE  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 86 mm and a thickness of 9.5 mm. It is made of BRN.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    86  MM
  • THICKNESS
    9.5  MM
  • MATERIAL
    BRN
  • TYPE
    RSB
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    0.05  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description