Wiper seal RIN-45X55X7-10-NBR90
Part number : RIN-45X55X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-45X55X7-10-NBR90  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  44 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP3020-P10 GEN
PAP BUSH PAP3020-P10
Hydraulic seal - US-45X55X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-45X55X10-PU94
Raw edge cogged v-belt - AX37 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AX37
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description