Wiper seal RIA-75X87X5-7-NBR90
Part number : RIA-75X87X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-75X87X5-7-NBR90  has an inner diameter of 75 mm, an outer diameter of 87 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-90 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-90
3 3
Tapered roller bearing - 2788-2720 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 2788-2720
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    87  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description