Wiper seal RIA-60X80X7-10-NBR90
Part number : RIA-60X80X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-60X80X7-10-NBR90  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204
Oil filled plain bronze bush - BNZ35-45-35 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ35-45-35
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    41  G
  • PACKAGING
    1
Description