Wiper seal RIA-50X60X5-7-NBR90
Part number : RIA-50X60X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-50X60X5-7-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ30-34-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ30-34-40
Raw edge cogged v-belt - XPZ1250-OPTIBELT OPTIBELT
RAW EDGE COGGED V-BELT XPZ1250-OPTIBELT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description