Wiper seal RIA-38X48X7-10-NBR90
Part number : RIA-38X48X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-38X48X7-10-NBR90  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30204 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30204
Hydraulic seal - US-38X48X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-38X48X10-PU94
Thrust washer - WS2035-IKO IKO
THRUST WASHER WS2035-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description