Wiper seal RIA-30X42X7-10-NBR90
Part number : RIA-30X42X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-30X42X7-10-NBR90  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  48 parts in stock (20 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6010-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6010-2RS
PAP bush - PAP3025-P10 GEN
PAP BUSH PAP3025-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
Description