Wiper seal RIA-30X40.60X5.50-NBR90
Part number : RIA-30X40.60X5.50-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-30X40.60X5.50-NBR90  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 40.6 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X40.50X10.50-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X40.50X10.50-NBR
Yoke type track roller - NUTR35 GEN
YOKE TYPE TRACK ROLLER NUTR35
Bearing inner race - IR10-14-12 GEN
BEARING INNER RACE IR10-14-12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40.6  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description