Wiper seal RIA-28X38X5-8-NBR90
Part number : RIA-28X38X5-8-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-28X38X5-8-NBR90  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  25 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32209-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32209-SKF
PAP bush - PAP3020-P10 GEN
PAP BUSH PAP3020-P10
Hydraulic seal - US-28X38X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-28X38X8-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description