Wiper seal RDP-12X20X6-NBR80
Part number : RDP-12X20X6-NBR80
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDP-12X20X6-NBR80  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-25 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-25
Degreaser - BIKE-DEGRAISSANT-AEROSOL500ML-WD40 WD40
DEGREASER BIKE-DEGRAISSANT-AEROSOL500ML-WD40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RDP
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description