Wiper seal RDI-55X69X8-11-NBR90
Part number : RDI-55X69X8-11-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDI-55X69X8-11-NBR90  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 69 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  12 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP5560-P10 GEN
PAP BUSH PAP5560-P10
Deep groove ball bearing - Double rows - DAC35640037-ASFERSA ASFERSA
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS DAC35640037-ASFERSA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    69  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RDI
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
Description