Wiper seal RDI-50X62X7-10-PU94
Part number : RDI-50X62X7-10-PU94
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDI-50X62X7-10-PU94  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-50X63X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-50X63X10-PU94
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    RDI
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description