Wiper seal RDI-30X40X7-10-NBR90
Part number : RDI-30X40X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDI-30X40X7-10-NBR90  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-30X45X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-30X45X10-PU94
Housed bearing - 2 bolts - FLCTEY30-INA INA
HOUSED BEARING - 2 BOLTS FLCTEY30-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RDI
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description