Wiper seal RDE-40X48.600X5.300-PU94
Part number : RDE-40X48.600X5.300-PU94
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDE-40X48.600X5.300-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 48.6 mm and a thickness of 5.3 mm. It is made of PU.
  10 parts in stock (17 hours ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32012-X-QCL7C-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32012-X-QCL7C-SKF
Hydraulic seal - US-40X50X10-11-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-40X50X10-11-PU94
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48.6  MM
  • THICKNESS
    5.3  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description