Wiper seal RDE-160X175X8.50-12-PU94
Part number : RDE-160X175X8.50-12-PU94
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDE-160X175X8.50-12-PU94  has an inner diameter of 160 mm, an outer diameter of 175 mm and a thickness of 8.5 mm. It is made of PU.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    160  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    175  MM
  • THICKNESS
    8.5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    RDE
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description