Wiper seal RAK-38.10X50.80X7.93-0-NBR90
Part number : RAK-38.10X50.80X7.93-0-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RAK-38.10X50.80X7.93-0-NBR90  has an inner diameter of 38.1 mm, an outer diameter of 50.8 mm and a thickness of 7.93 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (18 hours ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30204-J2-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30204-J2-Q-SKF
Ball - BA-1.8 GEN
BALL BA-1.8
  • INSIDE DIAMETER
    38.1  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50.8  MM
  • THICKNESS
    7.93  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description