Sealing washer RDL-8X14X2-CU
Part number : RDL-8X14X2-CU
GEN
Description
The Sealing Washer with the reference RDL-8X14X2-CU  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 14 mm and a thickness of 2 mm. It is made of COPPER.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-12 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-12
Sealing washer - RDL-8X15X1-CU GEN
SEALING WASHER RDL-8X15X1-CU
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    14  MM
  • THICKNESS
    2  MM
  • MATERIAL
    COPPER
  • TYPE
    RDL
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description