Sealing washer RDL-8X14X1-FIBRE
Part number : RDL-8X14X1-FIBRE
GEN
Description
The Sealing Washer with the reference RDL-8X14X1-FIBRE  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 14 mm and a thickness of 1 mm. It is made of FIBRE.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-SKF
Oil filled flanged bronze bush - BNZF12-16-20-2-16 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF12-16-20-2-16
Sealing washer - RDL-8X12X1-FIBRE GEN
SEALING WASHER RDL-8X12X1-FIBRE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    14  MM
  • THICKNESS
    1  MM
  • MATERIAL
    FIBRE
  • TYPE
    RDL
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description