Rotary shaft seal RB-85X105X5.500-NBR-GAMMA
Part number : RB-85X105X5.500-NBR-GAMMA
GAMMA
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference RB-85X105X5.500-NBR-GAMMA  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X62X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X62X12-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RB
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description