Rotary shaft seal RB-68X88X5.50-NBR-GAMMA
Part number : RB-68X88X5.50-NBR-GAMMA
GAMMA
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference RB-68X88X5.50-NBR-GAMMA  has an inner diameter of 68 mm, an outer diameter of 88 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  35 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    68  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    88  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RB
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description