Rotary shaft seal RB-62X82X5.50-NBR-GAMMA
Part number : RB-62X82X5.50-NBR-GAMMA
GAMMA
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference RB-62X82X5.50-NBR-GAMMA  has an inner diameter of 62 mm, an outer diameter of 82 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-76.20X101.60X12.70-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-76.20X101.60X12.70-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    62  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    82  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RB
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description