Rotary shaft seal RB-52X72X5.50-NBR-GAMMA
Part number : RB-52X72X5.50-NBR-GAMMA
GAMMA
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference RB-52X72X5.50-NBR-GAMMA  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  34 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-110.49X5.33-EPDM80 GEN
O-RING SEAL OR-110.49X5.33-EPDM80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RB
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description