Rotary shaft seal RB-50X70X5.500-NBR-GAMMA
Part number : RB-50X70X5.500-NBR-GAMMA
GAMMA
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference RB-50X70X5.500-NBR-GAMMA  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RB
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description