Rotary shaft seal RB-41X57X4.50-NBR-GAMMA
Part number : RB-41X57X4.50-NBR-GAMMA
GAMMA
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference RB-41X57X4.50-NBR-GAMMA  has an inner diameter of 41 mm, an outer diameter of 57 mm and a thickness of 4.5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X52X7-NBR
Tapered roller bearing - LM806649-LM806610 GEN
TAPERED ROLLER BEARING LM806649-LM806610
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    41  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    57  MM
  • THICKNESS
    4.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RB
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description