Rotary shaft seal OAS-9X17X5-NBR
Part number : OAS-9X17X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-9X17X5-NBR  has an inner diameter of 9 mm, an outer diameter of 17 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  25 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 699-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 699-ZZ
Rotary shaft seal - BB-9X17X4.50-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-9X17X4.50-NBR
Oil filled flanged bronze bush - AJ101218 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH AJ101218
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    9  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    17  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description