Rotary shaft seal OAS-98X120X13-FPM
Part number : OAS-98X120X13-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-98X120X13-FPM  has an inner diameter of 98 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 13 mm. It is made of FPM.
  34 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 62204-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 62204-2RS1-SKF
Rotary shaft seal - OAS-50X63X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X63X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    98  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    92  G
  • PACKAGING
    1
Description