Rotary shaft seal OAS-95X120X12-NBR
Part number : OAS-95X120X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-95X120X12-NBR  has an inner diameter of 95 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32208-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32208-TIMKEN
External circlip - CIRCLIP-EXT-90 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-90
Rotary shaft seal - OAS-40X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X62X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    95  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    83  G
  • PACKAGING
    1
Description