Rotary shaft seal OAS-85X120X12-NBR
Part number : OAS-85X120X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-85X120X12-NBR  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X72X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6013-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6013-2RS
Thrust washer - AS6590 GEN
THRUST WASHER AS6590
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    94  G
  • PACKAGING
    1
Description