Rotary shaft seal OAS-85X110X12-FPM
Part number : OAS-85X110X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-85X110X12-FPM  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  30 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-85X110X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-85X110X12-NBR
Lock washer - MB13 GEN
LOCK WASHER MB13
Tapered roller bearing - 33113-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 33113-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    82  G
  • PACKAGING
    1
Description