Rotary shaft seal OAS-85X110X10-NBR
Part number : OAS-85X110X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-85X110X10-NBR  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  41 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-171.12X2.62-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-171.12X2.62-NBR90
Lock nut - KM09 GEN
LOCK NUT KM09
Deep groove ball bearing - 61917-C3-NKE NKE
DEEP GROOVE BALL BEARING 61917-C3-NKE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    59  G
  • PACKAGING
    1
Description