Rotary shaft seal OAS-80X100X8-FPM
Part number : OAS-80X100X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-80X100X8-FPM  has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  13 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-35X47X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X47X7-FPM
Lock nut - KM8-INOX GEN
LOCK NUT KM8-INOX
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    46  G
  • PACKAGING
    1
Description