Rotary shaft seal OAS-80X100X7-FPM
Part number : OAS-80X100X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-80X100X7-FPM  has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  23 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-22X28X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-22X28X4-NBR
Deep groove ball bearing - 6008-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-SKF
PAP bush - PAP8060-P20 GEN
PAP BUSH PAP8060-P20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description