Rotary shaft seal OAS-78X100X12-NBR
Part number : OAS-78X100X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-78X100X12-NBR  has an inner diameter of 78 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-50 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-50
Deep groove ball bearing - 6308 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308
O-Ring seal - OR-105X4-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-105X4-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    78  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    59  G
  • PACKAGING
    1
Description