Rotary shaft seal OAS-75X92X12-NBR
Part number : OAS-75X92X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-75X92X12-NBR  has an inner diameter of 75 mm, an outer diameter of 92 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32208-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32208-SKF
Lock nut - KM5 GEN
LOCK NUT KM5
Rotary shaft seal - OAS-60X80X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X80X13-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    92  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    47  G
  • PACKAGING
    1
Description