Rotary shaft seal OAS-74X100X13-NBR
Part number : OAS-74X100X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-74X100X13-NBR  has an inner diameter of 74 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  28 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-75X100X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-75X100X13-NBR
Needle roller and cage assemblies - K30-42-30 GEN
NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLIES K30-42-30
Lock washer - MB9-SKF SKF
LOCK WASHER MB9-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    74  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    63  G
  • PACKAGING
    1
Description