Rotary shaft seal OAS-70X95X14-NBR
Part number : OAS-70X95X14-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X95X14-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 95 mm and a thickness of 14 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X62X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X62X7-NBR
Tapered roller bearing - 32012 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32012
External circlip - CIRCLIP-EXT-70 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    69  G
  • PACKAGING
    1
Description