Rotary shaft seal OAS-70X92X12-NBR
Part number : OAS-70X92X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X92X12-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 92 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6303-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6303-2RS
Rotary shaft seal - OAS-55X70X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X70X10-NBR
Ball - BA-17 GEN
BALL BA-17
17 17
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    92  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    51  G
  • PACKAGING
    1
Description