Rotary shaft seal OAS-70X110X10-NBR
Part number : OAS-70X110X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X110X10-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X80X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X80X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6014-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6014-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-110 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-110
4 4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    74  G
  • PACKAGING
    1
Description