Rotary shaft seal OAS-70X100X8-NBR
Part number : OAS-70X100X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X100X8-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-70X100X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-70X100X6-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-60 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-60
Deep groove ball bearing - Double rows - 4212-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS 4212-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    48  G
  • PACKAGING
    1
Description