Rotary shaft seal OAS-6X19X7-NBR
Part number : OAS-6X19X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-6X19X7-NBR  has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 19 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X22X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X22X9-NBR
PAP bush - PAP8540-P10 GEN
PAP BUSH PAP8540-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    19  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description