Rotary shaft seal OAS-69X85X8-NBR
Part number : OAS-69X85X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-69X85X8-NBR  has an inner diameter of 69 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock washer - MB8-SKF SKF
LOCK WASHER MB8-SKF
Deep groove ball bearing - 6210-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6210-C3-SKF
O-Ring seal - OR-10.50X2-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-10.50X2-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    69  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description